Městské úřady, magistráty

MĚSTO Březnice

Náměstí 11, Březnice www.breznice.cz

Na prahu jižních Čech přivítá své návštěvníky město Březnice a zaujme je svou polohou uprostřed krásné přírody. Málokde zůstala zachována jednota krajiny i historie v tak vzácném souladu. Hlavním turistickým lákadlem je zámek Březnice.

MĚSTO Deštná

nám. Míru 65, Deštná www.destna.cz

Deštná se nachází v údolíčku zvlněné krajiny polí a lesů, stoupající od soběslavských a veselských blat k pacovské a křemešnické vrchovině se střední výškou 585 m. Osu krajiny tvoří Deštenský potok, odvádějící vody do řeky Lužnice. V roce 2008 bylo v

MĚSTO Horní Cerekev

nám. T. G. Masaryka 41, Horní Cerekev www.hornicerekev.cz

O datu založení Horní Cerekve se nedochovaly žádné přesné historické záznamy. Původní osadu založil jistý Líček a po něm dostala jméno Líčkovice.

MĚSTO Horní Cerekev

MĚSTO Chřibská

Chřibská č. 197 www.chribska.cz

Chřibská leží v západních Čechách, severovýchodně od města Děčín. Městečko se rozkládá v srdci Lužických hor nedaleko Národního parku České Švýcarsko a v údolí tvořeném řekou Chřibská Kamenice.

MĚSTO Chřibská

MĚSTO Chýnov

Gabrielovo náměstí 7, Chýnov www.chynov.cz

Zamiřte při svém putování do malého, malebného jihočeského městečka Chýnov, místa s bohatou historií, kde rád pobýval a pracoval sochař František Bílek. Návštěvníka potěší několik místních památek, za vidění stojí též nedaleká Chýnovská jeskyně.

MĚSTO Pilníkov

Náměstí 36, Pilníkov www.pilnikov.cz

O vesnici Pilníkov se poprvé dozvídáme ze zápisu z roku 1357 v knize „Kniha o potvrzení duchovních funkcí“. Brzy po roce 1371 získal Pilníkov do majetku vladyka Ješek Zilvar, jehož potomci se nazývali Zilvarové z Pilníkova.

MĚSTO Seč

Chrudimská 1, Seč www.mestosec.cz

Leží uprostřed malebné přírody v centru Železných hor, na okraji Českomoravské vrchoviny se zachovalými lesy, skalami, potoky, s několika chráněnými územími, s naučnými stezkami. Dominantu města tvoří renesanční kostel sv. Vavřince z roku 1620.

MĚSTO Seč

MĚSTO Třemošnice

Náměstí Míru 451, Třemošnice www.tremosnice.cz

K nejdůležitějším památkám města se řadí hlavně barokní zámek se zemědělským dvorem, dále pak také zřícenina hradu Lichnice, která se nachází na skalnatém návrší v místní části Podhradí, kterou zde dal kolem roku 1250 postavit Smil ze Žitavy.

MĚSTO Třemošnice

MĚSTO Žulová

Hlavní 36, Žulová www.mestozulova.cz

Žulová původně Frýdberk (německy Friedberg) je město na západě Českého Slezska. Nejvýznamnější památkou je zbytek gotického slezského hradu Frýdberk. Z hradu zbyl pouze bergfrit, který byl využit jako věž kostela.

MĚSTO Hradec nad Moravicí

Opavská 265, Hradec nad Moravicí www.muhradec.cz

Hradec nad Moravicí je kulturním centrem této části Slezska. Najdete zde Městskou galerii a muzeum, divadelní a koncertní sál, kino, knihovnu pověřenou regionální funkcí a informační centrum. Působí zde Matice slezská, místní organizace Hradec nad Moravicí.

MĚSTO Hradec nad Moravicí

MĚSTO Janské Lázně

náměstí Svobody 273, Janské Lázně www.janske-lazne.cz

Podle trutnovského kronikáře Simona Hüttla byl teplý pramen v dnešních Janských Lázních objeven Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku: dne 6. června roku 1006. První využívání pramene bylo ryze praktické.

MĚSTO Janské Lázně

MĚSTO Jindřichův Hradec

Klášterská 135, Jindřichův Hradec II, Jindřichův Hradec www.jh.cz

Historické památky města: Státní hrad a zámek, Muzeum Jindřichohradecka, proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Maří Magdaleny, kostel sv. Jana Křtitele s minoritským klášterem, kostel Nejsvětější Trojice, kostel sv. Kateřiny.

MĚSTO Jindřichův Hradec

MĚSTO Starý Plzenec

Smetanova 932, Starý Plzenec www.staryplzenec.cz

Bývalá „stará Plzeň“, kolébka historie českého státu, se nachází 9 km jihovýchodně od středu Plzně v údolí řeky Úslavy. Nejnižší místo katastru obce leží v 310 m n. m., nejvýše do okolí vystupuje vrch Radyně s 567 m n. m. Dominantou Plzeňska je zřícenina královského hradu Radyně, který byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. ve druhé polovině 14. století. Hradní věž nabízí nejen krásný výhled do okolí, ale také audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu Radyni a historickou expozici o dějinách města Starého Plzence od nejstaršího období – mladší doby kamenné až do počátku 20. století.

MĚSTO Starý Plzenec

MĚSTO Trutnov

Slovanské náměstí 165, Vnitřní Město, Trutnov www.trutnov.cz

V nadmořské výšce 509 metrů stojí u Trutnova na vrchu Šibeník památník s rozhlednou. Název místa je odvozen od šibenic, které se zde od konce 18. století stavěly. Památník upomíná nedalekou bitvu prusko-rakouských armád dne 27. června 1866.

MĚSTO Úpice

Pod městem 624, Úpice www.upice.cz

Město Úpice - centrum Jestřebích hor - leží v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří. Vzniklo v údolí lemovaném lesy a výšinami, střeží ho kopce Velbaba (481 m n. m.) a Kvíčala ( 469 m n. m.).

MĚSTO Úpice

MĚSTO Abertamy

Farní 2, Abertamy www.abertamy.eu

První zmínka o městečku pochází z roku 1529. V roce 1579 byly Abertamy prohlášeny královským horním městem a do užívání jim byl dán znak.

MĚSTO Hostouň

Dobrohostova 110, Hostouň www.hostoun.cz

Město Hostouň leží na úpatí hvozdů Českého lesa v polovině cesty mezi městečky Bělou nad Radbuzou a Poběžovicemi. K městu náleží tyto obce: Hostouň, Babice, Holubeč, Horoušany, Mělnice, Mírkovice, Přes, Skařez, Slatina, Štířaty, Svrženo a Sychrov.

MĚSTO Janovice nad Úhlavou

Harantova 132, Janovice nad Úhlavou www.janovice.cz

První zmínka o Janovicích nad Úhlavou, v latinských textech Janovicium, v německých Janowitz, pochází z roku 1290. Nejvýznamnější památkou je raně gotický kostel sv. Jana Křtitele z konce 13. století.

MĚSTO Kladruby

náměstí Republiky 85, Kladruby www.kladruby.cz

Obec Kladruby se nachází přibližně 6 km od města Stříbro. Obec se skládá z částí Brod u Stříbra, Láz, Milevo, Pozorka, Tuněchody a Vrbice u Stříbra. Kladrubský klášter se stal druhou nejnavštěvovanější památkou v kraji, po zámku Kozel.

MĚSTO Kladruby

MĚSTO Paskov

Nádražní 700, Paskov www.mesto-paskov.cz

Mezi zajímavosti města patří především zámek, jehož vznik sahá až do 14. st., s přiléhajícím unikátním parkem, který je pod ochranou NATURA 2000. Dále pak kostel sv. Vavřince, fara z 1. pol. 18. st. a stejně stará dřevěná sýpka, několik soch a kašna.

MĚSTO Staré Město

náměstí Hrdinů 100, Staré Město www.staremesto.uh.cz

Věhlas přináší Starému Městu pořádání každoročních motocyklových závodů pod názvem Slovácký okruh o cenu Bohumila Kováře, jakož i mezinárodní šachový turnaj FIDE OPEN Staré Město, který patří k největším šachovým turnajům v naší republice.

MĚSTO Staré Město

MĚSTO Ralsko

Kuřívody č. 701, Ralsko www.mestoralsko.cz

Vznik obce a od roku 2006 města Ralsko se datuje od počátku roku 1992, respektive od prvních voleb v únoru 1992. Název města je odvozen z názvu předchozího územního zřízení, kterým byl Vojenský újezd Ralsko.

MĚSTO Ralsko

MĚSTO Úsov

nám. Míru 86, Úsov www.usov.cz

Zámek Úsov - původní gotický hrad postavený ve stylu francouzského kostelu náleží mezi nejstarší na Moravě. Je královského založení z první poloviny 13. století, první zmínka o něm spadá do roku 1260. V 15. století byl krátce v držení Šternberků.

MĚSTO Úsov

MĚSTO Vlachovo Březí

náměstí Svobody 56, Vlachovo Březí www.vlachovobrezi.cz

Jihočeské město Vlachovo Březí, k němuž patří místní části Dachov, Dolní Kožlí, Doubrava, Horní Kožlí, Chocholatá Lhota, Mojkov a Uhřice, se nachází asi 4 km severozápadně od Husince v podhůří Šumavy.

MĚSTO Loučná pod Klínovcem

Loučná č. 89, Loučná pod Klínovcem www.loucna.eu

První písemná zmínka o vsi Wiesenthal (luční údolí) pochází z roku 1431. Ves byla založena pravděpodobně již ve 14. století, o tomto ranném období se nám však žádné zprávy nedochovaly.

MĚSTO Loučná pod Klínovcem

MĚSTO Dačice

Krajířova 27, Dačice I, Dačice www.dacice.cz

Dačice náleží k nejstarším městům historického kraje jihozápadné Moravy. První písemná zmínka pochází z roku 1183. Tohoto roku si nechal znojemský kníže a markrabě moravský Konrád Ota vysvětit v Dačicích kostel olomouckým biskupem Pelhřimem.

MĚSTO Dačice

MĚSTO Golčův Jeníkov

Nám. T. G. Masaryka 110, Golčův Jeníkov www.golcuv-jenikov.cz

Jeníkov se může pochlubit hned dvěma kostely - hřbitovním kostelem sv. Markéty a děkanským chrámem sv. Františka Serafínského.

MĚSTO Golčův Jeníkov

MĚSTO Hluboká nad Vltavou

Masarykova 36, Hluboká nad Vltavou www.hluboka.cz

Přijďte se podívat na státní zámek Hluboká, který je celoročně v provozu. Hluboká, pohádkové sídlo utkané ze snu krásné paní.

MĚSTO Hluboká nad Vltavou

MĚSTO Holýšov

náměstí 5. května 32, Holýšov www.mestoholysov.cz

Okolí Holýšova bylo, jak dokládají archeologické nálezy z pravěkých mohyl, osídleno ve starší době bronzové, okolo roku 2000 př. n. l. První dochované písemné záznamy o existenci obce jsou v listině věnované chotěšovskému klášteru 23. května 1273.

MĚSTO Holýšov

MĚSTO Hrádek

Náměstí 8. května 270, Nová Huť, Hrádek www.mestohradek-ro.cz

Přírodní památka Hrádecká bahna, vlhké louky se vzácnou květenou, severovýchodně od města mezi železniční tratí a Klabavou.

MĚSTO Hrádek

MĚSTO Humpolec

Horní náměstí 300, Humpolec www.mesto-humpolec.cz

Malebné městečko leží na dálnici D1 přímo uprostřed trasy Praha - Brno. Katastr tvoří místní části Humpolec, Hněvkovice, Kletečná, Petrovice, Lhotka, Rozkoš, Vilémov, Plačkov, Krasoňov, Světlice a Světlický Dvůr.

MĚSTO Humpolec

MĚSTO Jeseník

Masarykovo nám. 167/1, Jeseník www.jesenik.org

Město Jeseník leží v samém srdci hor, v krajině plné přírodního bohatství, pramenů léčivé vody a čistého vzduchu. Město je proslulé lázněmi, pojmenovanými podle Vincenze Priessnitze. Město Jeseník bude v roce 2017 slavit 750. výročí svého založení.

MĚSTO Jeseník

MĚSTO Kaplice

Náměstí 70, Kaplice www.mestokaplice.cz

Z roku 1257 pochází první písemná zpráva o Kaplici, která v té době patřila pod správu premonstrátského kláštera v Milevsku. Jedná se o listinu papeže Alexandra IV., v níž uděluje mariánskému kostelu v Kaplici výsadu vydávání odpustků.

MĚSTO Kaplice

MĚSTO Kdyně

Náměstí 1, Kdyně www.kdyne.cz

Kdyně se nachází v České republice v Plzeňském kraji na spojnici mezi městy Domažlice a Klatovy. Od hraničního přechodu se SRN (Všeruby) je vzdálena pouhých 7 km .

MĚSTO Kdyně

MĚSTO Touškov

Dolní náměstí 1, Město Touškov www.touskov.cz

Historicky první dochovaná zmínka o Touškově pochází z falza benediktinského kláštera v Kladrubech a je datována k roku 1115. Původní osada ležela na jedné z hlavních cest trasy Norimberk - Praha.

MĚSTO Touškov

MĚSTO Moravské Budějovice

nám. Míru 31, Moravské Budějovice www.mbudejovice.cz

Barokně klasicistní zámek z 2. poloviny 17. století. V zámeckých konírnách jsou pořádány nejrůznější výstavy a koncerty.

MĚSTO Teplá

Masarykovo náměstí 1, Teplá www.tepla.cz

Město Teplá leží v jihovýchodní části Karlovarského kraje v Tepelské vrchovině v nadmořské výšce 690 m n. m.. Bylo zbudováno na svahu až k temeni vrchu nad stejnojmennou řekou.

MĚSTO Vysoké nad Jizerou

Náměstí Dr. Karla Kramáře 227, Vysoké nad Jizerou www.vysokenadjizerou.cz

František Laurin, třetí kronikář Helkovic: výstava uspořádaná ve spolupráci se soukromými majiteli vystavených památek a se Státním okresním archivem Semily připomínající v přízemí muzea dílo a život písmáka, malíře a rolníka z helkovického Šachovce.

MĚSTO Zbiroh

Masarykovo náměstí 112, Zbiroh www.zbiroh.cz

Obec Zbiroh se nachází přibližně 31 km od města Rokycany. V obci se nachází Zámek Zbiroh, hradní kaple s okrouhlou věží a studnou, opona malovaná Alfonsem Muchou, památná studánka "Křtitelna" atd.

MĚSTO Zbiroh

MĚSTO Bochov

náměstí Míru 1, Bochov www.mesto-bochov.cz

Město Bochov bylo založeno v 1. polovině 14. století coby hornická osada, avšak zdejší nevelké zásoby cínu se brzy vyčerpaly a hlavní obživou obyvatel se stalo zemědělství, řemesla a obchod. První písemná zmínka o Bochovu pochází z roku 1325.

Vyzkoušejte hledání podle vaší pozice